Leksykon drzew

Lipa drobnolistna - Tilia cordata

Opis

Lipa drobnolistna – gatunek drzewa, należący do rodziny ślazowatych. Pochodzi z Europy i Azji Zachodniej. W Polsce występuje pospolicie na terytorium całego kraju. Występuje w stanie naturalnym, ale jest także bardzo często sadzona przy domach, w parkach i przy drogach jako roślina ozdobna i użyteczna. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy lub zadomowiony.

Jak rozpoznać?

   Najłatwiej rozpoznać lipę w okresie od czerwca do zimy, kiedy widać liczne podłużne "listki" (podsadki) z  wiszącymi na szypułkach kwiatami a potem drobnymi owockami.
 
Liście

   Liście niewielkie (5-7cm), u nasady sercowate, na szczycie z długim "czubkiem", na brzegach ząbkowane.
Kora

Kora u młodych drzew jest ciemnoszara i gładka, u starych ciemna i głęboko podłużnie spękana.
Owoce

   Owocem jest malutki (wielkości grochu) twardy orzeszek z jednym nasionem. Owoce zebrane po kilka - kilkanaście sztuk w jedną wierzchotkę, połączone długą szypułką z podłużnymi "listkiem" czyli podsadką wiszą do zimy na drzewie stanowiąc pokarm dla ptaków. 
.  
Lipa drobnolistna
Lipa drobnolistna
Kora Lipa drobnolistna
Kora
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna zielonka.drzewo.info używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem